W 2007 Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym samym roku zrodziła się idea upamiętnienia ofiar NKWD poprzez sadzenie Dębów Pamięci a ks. Józef Joniec, założyciel i prezes Stowarzyszenia „Parafiada”, nadał jej formę uniwersalnego  Programu edukacyjnego „Katyń... ocalić od zapomnienia". Przed szkołami w Polsce zasadzone zostały liczne dęby w myśl zasady - jeden dąb, jedno nazwisko z listy katyńskiej  a współcześni uczniowie stali się w ten sposób ważnym ogniwem w łańcuchu pamięci przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

13 kwietnia 2022 roku o godz. 12.00 w naszej szkole, odbył się Apel Pamięci - uroczystość upamiętniająca 82. rocznicę tej strasznej zbrodni.

Osiemdziesiąt dwa lata temu, doszło do jednej z największych w naszej historii zbrodni dokonanych na narodzie polskim. Totalitarny reżim komunistyczny z Józefem Stalinem na czele, rządzący Związkiem Radzieckim, skazał na śmierć i wymordował niemal 22 tysiące Polaków. Ofiarami byli wzięci do niewoli i aresztowani podczas wojny obronnej oraz pierwszej okupacji sowieckiej -  oficerowie Wojska Polskiego, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji Państwowej, Straży Więziennej, przedstawiciele polskiej inteligencji, naukowcy, urzędnicy, lekarze, nauczyciele, prawnicy, artyści. Jedną z ofiar sowieckich zbrodniarzy był także związany z naszą miejscowością Franciszek Grabowski pełniący w okresie międzywojennym służbę  na posterunku policji w Dołhobyczowie, który został zamordowany wiosną roku 1940tego, w Twerze. Jego osobę upamiętniają te oto - symboliczny dąb oraz skromny kamienny pomnik. Pamięć o Polakach, ofiarach sowieckiego agresora zabitych strzałem w tył głowy, wrzuconych do zbiorowych mogił, w Katyniu, Miednoje Charkowie, Bykowni, Kuropatach,  była ukrywana i zakazana. Nie tylko w Związku Radzieckim, ale także w komunistycznej, powojennej Polsce.

Jednak prawda o tych wydarzeniach ostatecznie została odkryta, a pamięć ocalona.  W dniu dzisiejszym składamy hołd naszym pomordowanym rodakom.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !