Czytanie porusza” to hasło III krajowej edycji „Nocy Bibliotek”. Gminna Biblioteka Publiczna i Biblioteka Szkolna Gminnego Zespołu Szkół w Dołhobyczowie postanowiły przyłączyć się do tego szczytnego przedsięwzięcia.

Siedziba Biblioteki Gminnej przy ul. Parkowej 1 była czynna tego dnia od 16.00 –1.00 w nocy dnia następnego. Do biblioteki przybyło 72 uczniów w godz. 16.00–20.00 oraz 24 dorosłych od 20.00–1.00.            W przygotowanie włączyło się wiele osób, dla których wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży jest ważny – nauczyciele: SP - Katarzyna Ćwiek, Anna Rauch, Dorota Kosa; Gimnazjum: Małgorzata Futa, Agnieszka Rodzik, nauczyciele emeryci, rodzice, dziadkowie oraz inne osoby związane z biblioteką. Znaleźli się też sponsorzy, dzięki którym w „Barze Bibliotecznym” nie zabrakło smaków z przeszłości oraz słodyczy. Program „Nocy Bibliotek” był bogaty: konkursy - Biblioteczne Koło Fortuny, konkurs na znajomość „Kubusia Puchatka”; zajęcia plastyczne - zakładka do książki, nocne stwory i potwory - praca zbiorowa pod przewodnictwem plastyków amatorów; inscenizacja bajki „Rzepka”; projekcja filmu animowanego; warsztaty twórczego pisania: dopisać dalszą część opowiadania, biorąc za punkt wyjścia podany fragment oraz napisać rozdział powieści wokół hasła: przyjaźń-dobro–szczęście; Zumba. Dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja „Książka za książkę” – za przyniesioną książkę, którą należało zostawić na półce, można było wziąć inną, którą chciałoby się mieć. Przyjemnością były też rozmowy między półkami książek.

Warto odnotować nazwiska zwycięzców w poszczególnych konkursach:
Biblioteczne Koło Fortuny
wygrała Martyna Rębacz,
II miejsce – Julia Jasińska,
III miejsce - Wiktoria Bławacka.

W konkursie na znajomość „ Kubusia Puchatka” najlepszymi okazali się:
Dawid Czok, Dominik Gancarz, Maja Wygachiewicz.

Najlepsze prace na napisanie rozdziału powieści wokół hasła: przyjaźń –dobro –szczęście
wyszły spod pióra:
Nicoli Mrozowskiej – I miejsce,
Natalii Kapusta – II
miejsce,
Pauliny Kopera – III miejsce

zaś w redagowaniu dalszej części opowiadania „Bukiet kwiatów
zwycięzcą została Karolina Tabaka,
II miejsce przypadło Wiktorii Bławackiej,
III miejsce zajął Karol Majka
.

Zwycięzcy konkursów otrzymali piękne dyplomy. Wszystkim uczestnikom wręczono podziękowania oraz drobne upominki. Oko cieszyła kolejka do pani bibliotekarki, by wypożyczyć książkę. Aż trudno uwierzyć, że przez te 4 godziny dzieci i młodzież obyły się bez komputera. Z książką w tle było wesoło, smacznie                 i kolorowo! Impreza zakończyła się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek oraz ziemniaków. Wszyscy zgodnie orzekli - zarówno uczestnicy jak i organizatorzy, że była to udana i pożyteczna akcja. Tą drogą organizatorzy serdecznie dziękują uczestnikom „Nocy Bibliotek”  i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w jej przygotowanie.

Do zobaczenia za rok, na IV krajowym wydaniu „Nocy Bibliotek”!

Gminna Biblioteka Publiczna w Dołhobyczowie

Biblioteka Szkolna Gminnego Zespołu Szkół w Dołhobyczowie