W pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2017 r. w Gminnym Zespole Szkół w Dołhobyczowie uroczyście podsumowano realizowany projekt „Tradycje i zwyczaje wielkanocne”. Pomysłodawcami i inicjatorami działań były panie Dorota Kosa - nauczyciel języka polskiego i Bożena Drozda – bibliotekarz szkolny. Celem projektu było przybliżenie pięknych tradycji i zwyczajów związanych z Wielkanocą. Założeniem było, aby do działań włączyć dzieci i ich rodziny, środowisko lokalne. Zakres działań wynikał z rozkładu materiału oraz przygotowanych dla poszczególnych klas instrukcji. O doborze form realizacji decydowali uczniowie z wychowawcami.

Ponadto odbyły się zajęcia pozalekcyjne jak:

• - przygotowanie lekcji o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych przez klasę 6;
  • - warsztaty plastyczne, na których malowano kartki wielkanocne;
  • - warsztaty uczące wykonywania tradycyjnych palm i kwiatów z bibuły;
  • - warsztaty drapania pisanek;
  • - zajęcia kółka bibliotecznego klas 4 i 5, na których wykonywano kartki, pisanki i ozdoby świąteczne;
  • - konkurs na kartkę i pisankę wielkanocną zorganizowany przez bibliotekę szkolną;

Na uroczyste podsumowanie projektu złożyły się:

1. Występ oddziału przedszkolnego 0 a pod opieką pani Anny Struzik-Nikodem.
  2. Inscenizacja „Ratujmy zwyczaje i obrzędy wielkanocne” przygotowana przez klasę 6 pod kierunkiem pani Doroty Kosa.
  3. Występy zespołów śpiewaczych „Kresowianki” i „Wrzos”.
  4. Kiermasz wielkanocny, z którego dochód będzie przeznaczony na zakup książek do biblioteki szkolnej.
  5. Przemarsz społeczności szkolnej z symbolami wiosny po miejscowości.

W trakcie tej uroczystości została wznowiona działalność Szkolnego  Koła „Caritas”.

Zaangażowanie uczniów, rodziców i społeczności lokalnej przerosło oczekiwania organizatorów. Dzięki temu uroczystość przebiegała w miłe atmosferze, w pięknie udekorowanej sali, pełnej uczestników - zaproszonych gości, rodziców, dziadków, uczniów.

Uroczystość należy uznać za bardzo udaną.